Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak nauczyć psa spania w legowisku? Czy jest na to szybki sposób?

Pies nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiele osób nie wyobraża sobie bez tego zwierzaka życia. Czworonóg często traktowany jest jak członek rodziny. Jednak już od czasów szczenięcych warto go uczyć posłuszeństwa. Podstawą jest nauczenie psiaka spania w legowisku. Jak to zrobić?

Dlaczego pies niekiedy czuje się w legowisku nieswojo?

Jak nauczyć psa spania w legowisku? Wielu właścicieli wymaga tego od zwierzaka od razu. Tymczasem warto się zastanowić nad jego samopoczuciem. Niektóre posłania nie są dla psa zbyt wygodne. To ważna informacja, gdyż w swoim legowisku czworonóg powinien spędzać sporo czasu, nie tylko podczas snu.

Zakup nowego legowiska to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą spać z psem w łóżku, ale zależy im na zapewnieniu mu komfortowego i bezpiecznego wypoczynku. Posłanie musi mieć odpowiednie wypełnienie i być dopasowane rozmiarowo do wielkości psa. Nie można w tym przypadku kierować się tylko jego designem.

Czy istnieje idealne legowisko dla psa?

Niestety nowe posłanie często bywa na początku dla psa trudne do zaakceptowania. Warto dać mu więc poduszkę czy koc, który już zna. Wtedy w nowym miejscu nie będzie czuł się obco. Dodatkowo położyć na legowisku można jego zabawki, przekonując, że jest to przestrzeń bezpieczna i stworzona z myślą o nim.

Duże znaczenie ma zachowanie posłania w czystości. Legowisko brudne i pełne sierści nie budzi w psie raczej pozytywnych emocji. Zwierzaki cenią sobie też wygodę. Posłanie powinno mieć odpowiednie wypełnienie, które umożliwi swobodny wypoczynek w dzień i w nocy. Powierzchnia legowiska musi być miękka i miła w dotyk. Ogromnie ważny jest jego rozmiar - posłanie nie może być za duże lub za małe. To negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa psiaka.

Jak nauczyć psa spania w legowisku? Od czego zacząć?

Po zakupie legowiska i umieszczeniu w nim zabawek przychodzi czas na właściwe szkolenie. Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż często efekty nie przychodzą szybko. Dotyczy to zwłaszcza tych czworonogów, które wcześniej spały w łóżku ze swoimi właścicielami. Dla psa rozłąka w nocy z właścicielem bywa trudna. Trzeba być więc wyrozumiałym i powoli oduczać pupila starych nawyków.

Jak nauczyć psa spania w legowisku? Na pewno duże znaczenie ma lokalizacja posłania. Początkowo dobrze jest, aby znajdowało się ono niedaleko właściciela. Wtedy pies może czuć się bezpiecznie, ma bowiem opiekuna w zasięgu wzroku. Potem można przystąpić do działania. Istotna jest z pewną pewnością konsekwencja. Brak asertywności i odstępstwa od normy zniszczą cały plan i naukę trzeba będzie zacząć od nowa. Psu nie można pozwolić wchodzić do łóżka. Warto też pamiętać o nagrodach. Smakołyki to świetny sposób, aby wynagrodzić swojego czworonoga za dobre zachowanie.

Co sprawia, że pies nie chce spać w legowisku?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Nie musi oznaczać, że pies został źle wychowany. Posłanie ma być z założenia miejscem, gdzie pupil czuje się komfortowo i bezpiecznie. Niestety legowisko nie zawsze te kryteria spełnia.

Najpopularniejsze problemy, z którymi można się w tym przypadku spotkać to:

- za mała lub za duża powierzchnia do spania,

- nieprzyjemny w dotyku materiał,

- kiepskie wypełnienie, które nie zapewnia wygody,

- nieodpowiednia lokalizacja legowiska w domu,

- nieporządek i brud na psim posłaniu.

Czasem psy są zrażone do legowiska na skutek zachowania swojego opiekuna. Tak jest, gdy przebywanie na posłaniu kojarzy się z karą za złe wychowanie.

Stanowczość w stosunku do psa to podstawa

Tak naprawdę każdego psa można nauczyć spania w legowisku. Czworonóg może to traktować jako coś zupełnie normalnego. Jednak już od początku trzeba zainwestować w posłanie wygodne i wytrzymałe, które nie będzie wymagało zbyt częstej zmiany. Jeśli pies będzie chciał wskoczyć na łóżko czy fotel, musi usłyszeć komendę “Nie”. Potem trzeba go skierować na legowisko, pogłaskać i nagrodzić smakołykiem. To wzmocni w nim dobry nawyk. Nauka na pewno trochę potrwa, ale konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Psiaka trzeba chwalić i nie można dać się ponieść emocjom.

Najlepiej psa od samego początku uczyć spania w legowisku. Wyzbyć się u zwierzaka złych nawyków nie jest łatwo. Pupil będzie bowiem chciał złamać nowe zasady. Dlatego posłanie można mu uatrakcyjnić np. smakołykiem. Za dobre zachowanie psa należy wynagradzać. Nie można iść na ustępstwa czy robić wyjątków.

Dobrze, gdy w czasie nauki zwierzę przyswoi komendę “Na miejsce”. Podczas jej wydawania trzeba psu pokazać miejsce, w które ma się udać. Przysmak czy pogłaskanie to wzmocni pozytywne nastawienie do legowiska. Czworonóg po kilku razach powinien zrozumieć, co jest od niego wymagane. Komenda powinna być wydawana stanowczo, ale nie w gniewie. Wtedy pupil może się przestraszyć i mieć ze swoim posłaniem niezbyt nieprzyjemne skojarzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl