Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak przyzwyczaić kota do legowiska? Czy są na to sprawdzone sposoby?

Każdy ma chyba problem z aklimatyzacją w nowym miejscu. Dotyczy to także kotów. Zwierzęta zaczynają od obwąchiwania otoczenia i oznaczania mebli swoim zapachem. Szukają dla siebie bezpiecznego schronienia. Jak można mu w tym pomóc? Czy wystarczy kupić wygodne posłanie? Okazuje się, że nie zawsze jest to takie proste. Zatem jak przyzwyczaić kota do legowiska?

Jakie legowisko wybrać dla swojego kota?

Najpierw trzeba się skupić na wyborze odpowiedniego legowiska dla kota. Musi ono spełniać pewne podstawowe kryteria. Na starcie warto swojego pupila poobserwować, aby ocenić, gdzie zazwyczaj najchętniej się kładzie. Może jest to słoneczny parapet, a może preferuje kaloryfer lub piec? Lubi być na widoku czy raczej preferuje różnego typu zakamarki? Woli leżenie na wysokości czy nieco niższe miejsca?

Niektóre zwierzaki lubią wspinaczkę i leżenie w dobrym punkcie obserwacyjnym. Wtedy warto rozważyć zakup legowiska połączonego z drapakiem. Z kolei cienkie posłanie sprawdzi się w przypadku kotów, które lubią spać na parapecie lub przy grzejniku. Można też rozważyć zakup specjalnych budek. Spodobają się one zwierzakom lubiącym kryjówki.

Jak przyzwyczaić kota do legowiska? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Zakup odpowiedniego legowiska to dopiero początek. Trzeba jeszcze znaleźć na nie właściwe miejsce. To powinno być już nieco prostsze. Pewnym ograniczeniem jest bowiem forma posłania. Trzeba też mieć na uwadze preferencje samego kota. Najlepiej legowisko ustawić tam, gdzie pupil po prostu lubi przebywać. Wtedy jego akceptacja nie powinna stanowić większego problemu.

Wyzwaniem jest sytuacja, gdy zwierzaka trzeba przesiedlić w inne miejsce. Wtedy należy postawić na przestrzeń, której kot się nie boi i którą akceptuje. To już połowa sukcesu. Posłanie nie może znajdować się w miejscu, w którym będzie przewracane czy narażone na nieustanny kontakt z ludźmi. Kotu należy zapewnić nieco prywatności i spokoju.

Zapach ma kluczowe znaczenie - co to oznacza?

Jak przyzwyczaić kota do nowego legowiska? Takie posłanie ma często dość specyficzny zapach, który nie jest akceptowany przez zwierzaka. Nie wszyscy wiedzą o tym, że koty mają bardziej czuły węch niż ludzie. Dlatego zapach ma dla nich ogromne znaczenie i może skutecznie odstraszać. Jeśli jest to możliwe, legowisko po zakupie dobrze jest wyprać w niewielkiej ilości detergentu. Wtedy zyska neutralny zapach. Posłanie trzeba dokładnie wypłukać, aby usunąć z niego resztki płynu czy proszku do prania. Potem można ustawić je w miejscu docelowym i położyć na niego np. ulubiony koc kota. Wówczas legowisko przesiąknie znanym dobrze zapachem.

Czy przekonanie kota do nowego legowiska musi być trudne?

Jak można przyzwyczaić kota do nowego legowiska? Warto zadbać o zbudowanie pozytywnych skojarzeń. Jeśli zwierzę akceptuje już zapach posłania, można w jego pobliżu poukładać ulubione zabawki kociaka. Świetnym wyborem może być także kocimiętka. Wcześniej trzeba się jednak upewnić, co do jej skuteczności.

Około 25% kotów jest odpornych na zapach kocimiętki. Można więc początkowo zainwestować w produkt w sprayu i nim spryskać legowisko. Zabieg ten warto regularnie powtarzać, aby zapach nieco dłużej się utrzymał. Czasem pupila trzeba też zniechęcić do przebywania w danym miejsc. Z pomocą przyjść mogą wówczas specjalne preparaty odstraszające. Wtedy przychylniejszym okiem spojrzy na pewno na nowe legowisko.

Czego na pewno nie robić?

Nie bez powodu mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami. Ich właściciele doskonale wiedzą, że przymus w tym przypadku na niewiele się zda. Nie ma więc sensu na siłę zmuszać kota do przebywania na danym posłaniu. Efekt może być bowiem odwrotny do zamierzonego. Zwierzak może zacząć z przeznaczonego dla niego miejsca uciekać. Nie można go tam przytrzymywać i nieustannie wkładać. To spowoduje u niego niepotrzebny stres. Legowisko zacznie się mu źle kojarzyć. W najgorszym wypadku zacznie je omijać szerokim łukiem.

Jak oduczyć kota spania w łóżku?

Jak przyzwyczaić kota do legowiska? Często wiąże się to z koniecznością oduczenia go spania w łóżku z właścicielem. Wiele osób nie chce spać ze zwierzakiem ze względów higienicznych. Rzeczywiście bywa to problematyczne np. w przypadku kotów wychodzących. Koty w łóżku nie są też mile widziane przez alergików.

Jeśli zwierzak nauczył się spania w pościeli, oduczyć go tego jest bardzo trudno. Dlatego warto od razu wprowadzić w swoim domu sztywne zasady. Zwierzakowi po prostu nie można pozwolić wchodzić do łóżka. Jeśli wskoczy na mebel, trzeba go szybko przegonić. Trzeba się przy tym wykazać wytrwałością i nieustępliwością.

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być ustawienie wygodnego legowiska w pobliżu łóżka. W momencie, gdy kot wskoczy na pościel, powinien być za każdym razem przeniesiony na własne posłanie. Oczywiście należy się uzbroić w cierpliwość, bo na pewno szybko nie odpuści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl